4551
1
جاذبه هاي گردشگري

گردشگري

لرستان با دارا بودن 1500 اثر تاريخي و طبيعي ثبت شده، رتبه اول كشور از نظر تعداد اين آثار را به خود اختصاص داده است. اين استان با داشتن سابقه‌اي به درازاي تمدن و زندگي بشر و ويژگي‌هاي منحصر به فرد نظير موقعيت خاص جغرافيايي، آب و هواي چهار فصل، قرار گرفتن در ناحيه كوهستاني زاگرس و همچنين آثار تاريخي و طبيعي متعدد و فوق‌العاده شامل قلعه‌هاي باستاني، غارهاي كهن و طبيعي، رودخانه‌هاي دائمي، سراب‌ها، آبشارها، درياچه‌هاي كوهستاني، تالاب‌هاي زيبا، كوه‌هاي سر به فلك‌كشيده، گونه‌هاي مختلف درختان، پوشش گياهي متنوع، تپه‌هاي باستاني، پل‌هاي تاريخي، و طوايف مختلف با آداب و رسوم متفاوت، از موقعيت بسيار مناسبي براي رشد و توسعه صنعت گردشگري و توريسم برخوردار است.

آب

استان لرستان پُرباران ترين استان كشور بعد از سه استان شمالي مي‌باشد؛ به طوري كه متوسط بارندگي ساليانه كه براي كل كشور حدود 252 ميلي‌متر است، در لرستان به حدود 580 ميليمتر بالغ مي‌گردد. اين ميزان بارش در كنار توپوگرافي كوهستاني و آب و هواي مناسب منطقه باعث به وجود آمدن يكي از غني‌ترين شبكه‌آب‌هاي روان كشور با دارا بودن 30 رودخانه دائمي جمعاً به طول 2450 كيلومتر گرديده، كه با احتساب آب‌هاي ورودي از استان‌هاي مجاور پس از كسر مصارف، بالغ بر 13 ميليارد متر مكعب آب را به درياچه پشت سدهاي "دز" و "گرخه" تخليه مي‌نمايد كه اين حجم آب حدود 11 درصد كل آب‌هاي جاري كشور است. همچنين لرستان با دارا بودن تشكيلات سخت زمين‌شناسي و 3500 كيلومتر سفره‌هاي آبرفتي بالغ بر 3/5 ميليارد متر مكعب آب‌هاي زيرزميني را در خود ذخيره نموده است. از مجموع پتانسيل آبي استان حدود 2 ميليارد متر مكعب با راندمان 35 درصد در بخش كشاورزي به مصرف مي‌رسد.

 

پل‌هاي تاريخي:

پل كشكان، پل شاپوري خرم‌آباد (پل شكسته)،‌ پل كلهر، پل گاوميشان

غارهاي تاريخي:

غار كلماكره، غار كوگان، تونل برفي

 

قلعه‌هاي تاريخي:

قلعه فلك‌الافلاك، قلعه كوهزاد (ويزنيار)، مناره آجري

 

 آبشارها:

آبشار شِوي(تله زنگ)، آبشار بيشه، آبشار آب‌سفيد، آبشار وارك، آبشار افرينه، آبشار چكان، آبشار گريت، آبشار نوژيان

 

درياچه‌ها:

درياچه گهر، درياچه كيو

 

 

 

كشاورزي

منابع آبي فراوان، خاك حاصل‌خيز و شرايط خاص و مطلوب جغرافيايي در كنار نيروي كار جوان، تحصيل‌كرده و ارزان‌قيمت، لرستان را به مكان مناسبي براي سرمايه‌گذاري در بخش كشاورزي مبدل كرده است؛ به طوري‌كه علاقمندان به سرمايه‌گذاري در اين بخش مي‌توانند با مديريت صحيح اين مزيت‌ها، از بازدهي بالاي سرمايه‌گذاري و بازگشت سريع سرمايه برخوردار گردند.

 

زراعت

مساحت كل زمين‌هاي زراعي استان 768924 هكتار مي‌باشد كه در حال حاضر 25 درصد آن به صورت آبي و 75 درصد به صورت ديم كشت مي‌شود. با توجه به منابع آبي فراوان در استان مي‌توان با تبديل اراضي ديم به آبي تحولي عظيم در اين بخش ايجاد نمود كه تأثير آن بر ساير بخش‌ها از جمله فرآوري محصولات باغي و زراعي قابل ملاحظه خواهد بود.

 

باغباني

سطح زير كشت محصولات باغي استان حدود 54143 هكتار است كه در مجموع سالانه بيش از 180000 تن انواع محصول از آن برداشت مي‌شود. بر اساس پيش‌بيني‌هاي به‌عمل آمده انتظار مي‌رود ميزان اين توليدات در آينده به بيش از 260000 تن در سال افزايش يابد. از مهم‌ترين محصولات باغي مي‌توان اتار، انجير، سيب، زردآلو و گردو را نام برد. لازم به ذكر است بهترين و مرغوب‌ترين انار و انجير كشور در اين استان توليد مي‌شود.

 

دام و طيور

لرستان با درا بودن 6 ميليون واحد انواع دام سبك و سنگين و ميانگين تراكم 237 واحد دامي در هر كيلومتر، مقام اول كشور از لحاظ تراكم دام در واحد سطح را به خود اختصاص داده است.

 

شيلات و آبزيان

وجود بيش از 2450 كيلومتر مسير رودخانه و آبراه، 3073 دهانه چشمه، 3456 حلقه چاه عميق و نيمه عميق و 1527 رشته‌قنات، لرستان را به مكاني مناسب براي پرورش آبزيان به ويژه ماهين سردآبي و گرم‌آبي مبدل كرده است. اين استان با توليد 98 ميليون قطعه بچه‌ماهي قزل‌آلا در سال حائز رتبه نخست كشور در بين استان‌هاي غير ساحلي است. در حال حاضر ميزان توليد ساليانه گوشت ماهي در استان بيش از 14750 تن در سال است.

 

جنگل و مرتع

مساحت كلي منابع طبيعي استان 2100816 هكتار مي‌باشد كه 883503 هكتار آن به مرتع و 1217313 هكتار آن به جنگل اختصاص دارد.

 

صنعت

بخش صنعت و معدن استان لرستان متأثر از وجود منابع زيرزميني غني و متعدد، آب فراوان، محصولات كشاورزي متنوع، دامداري گسترده، سوخت و انرژي‌هاي مناسب و همچنين نيروي كار متخصص زمينه‌ي گسترش و رشد چشمگيري دارد.

تعداد 1471 واحد صنعتي بزرگ، متوسط و كوچك در لرستان مستقر هستند كه اين رقم معادل 83/1 درصد كل تعداد واحدهاي صنعتي كشور مي‌باشد.

برخي از واحدهاي بزرگ و متوسط استان عباتند از: پتروشيمي لرستان، سيمان دورود، فر و آلياژ ايران، فولاد ازنا، نساجي بروجرد، صنايع غذايي گهر، داروسازي باير افلاك، صنايع شير ايران، پارت لبن، تعاوني توليد الكل اتيليك، آب معدني بيشه، پلي‌استر لرستان، داروسازي اكسير، كاشي جم، سامان كاشي، آهك صنعتي و هيدراته لرستان

 

معدن

استان لرستان با دارا بودن بيش از 99 معدن فعال، حدود 4 ميليارد تن ذخاير پيش‌بيني شده، 2200000 تن ذخاير قطعي قابل استحصال و استخراج 2 ميليون تن سنگ خام در سال، جايگاه كم‌نظيري در امر استخراج، توليد و فرآوري سنگ در ايران و جهان دارد. اين استان با برخورداري از 3 درصد سنگ‌هاي تزييني جهان و 22 درصد معادن سنگ كشور حائز رتبه اول معادن سنگ و با توليد سالانه 12000000مترمربع انواع سنگ‌هاي ساختماني حائز رتبه‌ي دوم از لحاظ توليد اين محصول در كشور است. تعداد كارخانه‌هاي سنگبري موجود در لرستان 450 واحد است كه از اين تعداد 20 واحد مجهز به پيشرفته‌ترين خطوط توليد و ماشين‌آلات روز دنيا و بيش از 100 واحد مجهز به پيشرفته‌ترين خطوط توليد داخل مي‌باشند و از همين رو قابليت رقابت مناسبي در سطح بين‌المللي دارند. به گونه‌اي كه سنگ اين استان به كشورهاي حوزه خليج فارس، اروپا، آفريقا و آسياي ميانه صادر مي‌گردد. همچنين انجمن سنگ لرستان قوي‌ترين انجمن تخصصي سنگ كشور مي‌باشد.

 

2017/08/24
Powered by DorsaPortal