6014
1
دره ي نيگاه

آشنايي با دره ي نيگاهِ دورود

 در اين يادداشت بر آن شديم تا يكي از زيباترين و بكرترين دره هاي كشور بنام دره ني گاه را به علاقه مندان طبيعت معرفي نماييم .

Neygah

شهرستان دورود در استان سرسبز لرستان نام آشناي همه كوهنوردان و علاقه مندان به طبيعت ميباشد.عزيزاني كه قصد صعود به قلل اشترانكوه و يا ديدار از درياچه كوهستاني و زيباي گهر را دارند در ابتدا وارد اين شهر ميشوند. اين شهرستان به دليل موقعيت جغرافيايي و قرار گرفتن در كنار منطقه اشترانكوه ،وآب و هواي سرد و معتدل خود داراي چشم اندازهاي زيباي طبيعي است،كه كوهها و آبشارها ،دره ها و ديگر مناظر طبيعي و مختلف را در خود جاي داده است يكي از اين موهبت هاي الهي دره زيباي ني گاه مي باشد.. هواي معتدل دره و رود روان و زلال كه از امتداد رود ،گهر رود كه از درياچه گهر سرازير ميشود از ميان اين دره زيبا ميگذرد و صحنه هاي بي بديل بوجود ميآورد كه روح هر طبيعت گردي را شاداب و سرخوش ميكند اطراف اين دره را ديواره هاو صخره هايي بلند احاطه كرده كه وصف ناپذير ميباشند.. اين دره يكي از زيباترين و دست نخورده ترين دره هاي كشور هست كه به دليل وجود تنوع زيست محيطي و پوشش گياهي خود همچنان زيستگاه امني براي حيات وحش منطقه اشترانكوه ميباشد پوشش گياهي اين دره شامل انواع درخت هاي ميوه از جمله بلوط،انگور . گيلاس . تمشك .گلابي و ….ميباشد كه دره را سرسبز و زيبا تر كرده است .و از گونه هاي جانوري اين منطقه وجود حيواناتي نظير خرس .پلنگ . گربه وحشي . روباه . گرگ . گراز.و گونه هاي پرندگان مختلف و زيبا ميباشد.

Neygah 2

مسير هاي دسترسي به دره ني گاه:

مسير اول : كوهنورداني كه ازدرياچه گهر در حال برگشت ميباشند و زمان كافي در اختيار دارند ميتوانند پس از رسيدن به چشمه زير پنبه كار از دره اي كه در  سمت چپ قرار دارد و رود گهر رود به آن سرازير ميشود وارد اين دره شوند كه البته ادامه كل مسير تا انتهاي دره با سنگ چين هايي مشخص گرديده و فقط نياز به كمي دقت است. در مسير پيمايش دره از چندين نقطه بايد از رودخانه عبور كرد البته در اوايل فصل بهار به علت بارش هاي بهاري و بالا آمدن  رودخانه ممكن است در بعضي از نقاط ،مسير را آب در بر گرفته باشد وتا اواسط فصل بهار ممكن است به همين صورت باشد ،كه بايد مواظب جريان تند آب بود و مسير را در نقاط ياد شده چند درجه اي تغير داد. در انتها مسير دره به روستاي تي ميرسد .كه از آنجا به بعد مي توان با وسايل نقليه به شهر دورود حركت كنيد…برعكس همين مسير هم  براي پيمايش دره وجود دارد كه بايد بعد از رسيدن به شهر دورود با وسايل نقليه اي كه از ميدان امام رضا(ع) (ميدان مركزي)  به سمت روستاي امام زاده پيرعبدالله و از آنجا به سمت روستاي تي و ابتداي دره ني گاه ميرسد حركت كنند.و مي توانند تا انتهاي دره يا همان چشمه پاي پنبه كار را پيمايش نمايند.و در صورت داشتن وقت كافي سري هم به درياچه گهر زد.

مسير دوماين مسير براي كساني كه قصد رفتن به درياچه گهر را ندارند و قصد دارند كه مستقيم وارد دره شوند.ابتدا بايد از چشمه خرم كه ابتداي مسير درياچه گهر است به سمت گردنه سلام گاه (گله چير) كه اطاقك و آنتن مخابراتي روي اين گردنه نصب شده حركت كنند كه حدودا 30 دقيقه بطول مي انجامد.سپس از طريق سرازيري كه از روي گردنه به سمت دره پر درختي از گردو حركت كنند و وارد دره شوند كه معروف به دره گردو است.بعد از رد كردن دره گردو كه پوشش انبوه درختان آن گردو مي باشد آبشاري قرار گرفته كه بايد قبل از رسيدن به آبشار از روي يال پايين كوهي كه در سمت چپ قرار دارد به سمت دره حركت كرد. و از آنجا موافق با جريان رود خانه كه طول مسير دره است و به  سمت روستاي تي ميرسد حركت كرد

 

 

Neygah 3

-  بهترين زمان پيمايش دره اواسط ارديبهشت ماه مي باشد .

-  از ابتدا تا انتهاي دره بدون احتساب استراحت حدود 8الي 9 ساعت  زمان نياز است .

-  اين دره جز منطقه حفاظت شده اشترانكوه ميباشد. و داراي پاسگاه محيط زيست مي باشد.

-  قبل از رفتن به سمت دره از شرايط دره توسط پاسگاه هاي محيط زيست كه قبل از روستاي تي و يا پاسگاه محيط زيست روستاي درب آستانه ( ابتداي مسير درياچه گهر)آگاهي كامل پيدا كنيد.

- از مسيرهاي پا كوب شده و سنگ چين هاي مسير حركت كنيد كه وارد دره هاي فرعي و خطرناك نشويد.

- براي  زيبايي هميشگي طبيعت وحفظ محيط زيست ،دفع زباله ها را در طبيعت همواره مد نظر قرار داشته باشيم.

1393/09/03
Powered by DorsaPortal