5722
1
تاريخچه شهرستان

دورود يكي از شهرهاي استان لرستان است.شهرستان دورود در ناحيه اي تقريبا كوهستاني با مساحت معادل 1326 كيلومتر مربع و در مدار 49 درجه و 4 دقيقه طول شرقي و 33 درجه و 28 دقيقه عرض شمالي واقع شده است .
شهر دورود به دليل قرار گرفتن در محل تلاقي دو رودخانه تيره و ماربره به اين نام شهرت يافته است  و در گذر زمان دستخوش تحولات و تغييرات اقتصادي و اجتماعي مختلف و مهمي گرديده است .

 

نمايي از شهر دورود

نمايي از شهر دورود

 

اين شهر در دامنه رشته كوه زاگرس و در نزديكي اشترانكوه قرار گرفته‌است.دورود به خاطر داشتن راه آهن، كارخانجات صنايع دفاع و كارخانه سيمان در دوران جنگ ايران و عراق رشد پيدا كرد و اهميت يافت. اين شهرهمچنين از منابع سنگ زيادي برخوردار است كه كارخانه‌هاي سنگبري زيادي نيز در دورود وجود دارد كه به اصفهان و ديگر نقاط صادر مي‌شوند.عبور راه آهن سراسري جنوب از اين شهر، دورود را در زمره شهرهاي پُرتردد قرار داده‌است.از گذشته تاريخي آن آگاهي زيادي در دست نيست اما در شمال اين شهرستان و در دشت سيلاخور تپه‌هاي باستاني فراواني ديده مي‌شود. نام دورود در گذشته بحرين بوده‌ است. فاصله دورود تا بروجرد56 كيلومتر، تا خرم‌آباد86 كيلومتر، تا اراك117كيلومتر و تا تهران400كيلومتر است.

1393/08/28
Powered by DorsaPortal